1. İyi bayramlar!

TCK 20. Madde ile 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre Ko-Cüce Server Tanıtım forumumuzdaki mesajlardan dolayı doğacak tüm sorumluluk mesajı yazan üyeye aittir. Tüm hukuksal şikayetler için buradan bizimle iletişime geçmeniz halinde en geç 1 hafta içinde gerekli işlem yapılıp tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

Badminton Nedir ? Nasıl Oynanır ? Kuralları Nelerdir ?

Konusu 'Diğer Branşlar' forumundadır ve WhiteChris tarafından 27 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. WhiteChris

  WhiteChris New Member Kalemi Kırıldı!

  Dünyada Badminton

  Arkeologlar ve tarihçilere göre günümüzden 3000 yıl önce oynanmıştır. Badminton'un gerçek anlamda Dünya'da yayılması Çin'de bulunan manüskriptlere göre, günümüzden 1122 yıl önce Çin imparatorluğundaki Chu-Sülalesi devrine rastlamaktadır. Bu tarihlerde beşaltı kaz tüyünün bir vişneye takılıp güneş altında kurutularak elde edilen tüytopun bir raket ile oynanmasına Di-Dzyauci adı verilmiştir.

  Çin'den sonra özellikle Hindistan'da büyük bir gelişme gösteren Badminton, bu ülkede daha da yayılarak, Poona ve sonraki yıllarda da Pune adları altında oynanmıştır. Japonya'da bu oyuna Oy bane (uçan tüy, uçan leylek) adı verilmiş, 14. Yüzyılda bu ülkede halkın büyük ilgisini çeken Badminton, kaz ve leylek tüylerinin kirazgiller meyvalarına takılmış ve basit tahta raketlerle oynanmıştır.

  Seyredenlere büyük zevk veren ve seyircilerin oldukça ilgisini çeken Badminton'u, Asya'dan Avrupa'ya ilk kez Marko Polo (1254-1324) getirmiştir. Fransa'da bu spora Kokvanten (uçan horoz) ve Jevolan (tüytop) Almanya, Avusturya ve İsviçre gibi ülkelerde ise Federball, Çar Rusyasında ise bu oyuna Laptu adı verilmiştir. Günümüzde Pakistan'da oynanan Badminton oyununa ise Çırya denilmiştir.

  1872 yılında Londra'ya 100 km. uzaklıkta Badminton isimli küçük bir kasabanın Dük'ü olan ve orduda subaylık yapmış asker kökenli Beaufort , uzun yıllar Hindistan'da bulunmuştu. Memleketine döndüğünde fil dişi ve diğer değerli eşyalar arasında bir raket ve tüytopu getiren Beaufort, Poona oyununu Badminton Kasabası'nda yaygınlaştırmaya başlamıştır. Aslında Badminton, kelime anlamı olarak soğuk meyve suyu anlamına gelmekteydi. Dolayısıyla bu güzel meyve suyunu ilk kez Badminton Kasabası içmiş oluyordu. J.L.Baldwin adlı sporcu, ilk kez Badminton Oyun Kurallarını koyan kişi olarak spor tarihine geçmiştir.

  1934 yılında Londra'da Uluslararası Badminton Federasyonu (IBF) kurulmuştur. Bu federasyona İngiltere, Hollanda, Danimarka, İrlanda, Kanada, Yeni Zellanda, İskoçya, Fransa ve Amerika olmak üzere toplam 9 ülke üye olmuştur. 1960'lı yılların ortalarına doğru Çin Halk Cumhuriyeti Uluslararası Badminton Federasyonu'na alınmamıştır. Bunun üzerine 1978 yılında başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere üçüncü dünya ülkeleri kendi aralarında Dünya Badminton Federasyonu (WBF) 'nu kurmuşlardır. Uzun yıllar sonunda 1981 Mayıs ayında, bütün ülkeler Uluslararası Badminton Federasyonu (IBF) bayrağı altında toplanmışlardır. Şu anda bu Uluslararası Badminton Federasyonu'na 120'den fazla ülke üye olup, halen dünyada 9 milyondan fazla lisanslı sporcu bulunmaktadır.

  1969 yılından itibaren her üç yılda bir Thomas Kupası adı verilen ve yalnızca erkekler kategorisinde uluslararası müsabakalar halen yapılmaktadır. Buna karşılık bayan sporcular Betty Uber Kupası adı verilen maçlara katılmaktadırlar. Thomas ve Uber Badminton sporunda ilk oyuncular olarak spor tarihine geçtiklerinden, bu müsabakalar onların adı ile anılmaktadır. 1977 yılında ilk kez İsviçre'de resmi olarak Dünya Şampiyonası düzenlenmiştir. 5 Haziran 1985'te Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Badminton sporunun 1992 Olimpiyat Programına alınmasını kararlaştırmıştır. 1988 Seul Olimpiyatları'nda Badminton tekrar gösteri sporu olarak yer almıştır. En son Barcelona Olimpiyatları'nda Badminton ilk kez olimpik sporlar programına alınarak bu spor dalında müsabakalar yapılmıştır.


  Türkiyede Badminton

  Türkiye Badminton Federasyonu (TBF) 31 Mayıs 1991 tarihinde kurulmuştur. 3 Kasım 1991 tarihinde 104. üye sıfatıyla Uluslararası Badminton Federasyonu (IBF) tarafından tam üyeliğe kabul edilmiştir. Türkiye Badminton Federasyonu'nun ilk başkanı İrfan YILDIRIM’dır.

  5 Aralık 1993 tarihinde ülkemizde ilk kez yapılan federasyon başkanları seçiminde ise Akın TAŞKENT seçimle göreve gelen ilk federasyon başkanı olmuştur. Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan Prof.Dr.A.Faik İMAMOĞLU da sonraki 4 yıllık 2 dönemde seçilerek başkanlık görevini yürütmüş olup, halen bu görevi 11 Aralık 2004 yılında yapılan seçimlerden sonra seçilen Murat Özmekik sürdürmektedir.

  Ülkemizde kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen, son derece zevkli ve mücadele gerektiren bir spor dalı olması sebebiyle toplumumuzun her kesiminden büyük ilgi görmüştür.

  1997 yılında Sakarya Necmi Uztürk Spor Salonu’nda yapılan Balkan Gençler Badminton Şampiyonası’nda sporcumuz Mert Aydoğmuş tek erkekler kategorisinde ilk Balkan Şampiyonluğu’nu ülkemize kazandırmıştır.

  Ülkemizde ilk kez düzenlenen ve Badminton Federasyonu’nun 1994 faaliyet programı içersinde yer alan Deplasmanlı Badminton Ligi Tespit Müsabakaları ise, 11 Bölgeden 24 takımın katılımı ile 4-7 Nisan 1994 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirilmiştir. Bu Müsabakalar sonucunda 8 takım Badminton Ligine katılmaya hak kazanmıştır.

  Toplam 38 üniversitenin takımlarıyla yer aldığı üniversiteler 1.Ligi ve 2.Liginden başka, 10’u 1.Lig, 16’sı bölgesel lig olmak üzere 26 takımın mücadele ettiği Deplasmanlı Badminton Ligleri’ne Türkiye’de bu yıl ilk defa uygulanan bir sistemle minikler ligi dahil olmuştur. Milli eğitim Bakanlığı Spor Dairesi Başkanlığı’yla, Badminton Federasyonu’nun ortaklaşa düzenledikleri Minikler, Yıldızlar, Gençler Okullararası yarışmalar ve ferdi Türkiye Şampiyonalarına, özel şirketlerin düzenlemiş oldukları turnuvalar eklenmiştir.

  Badminton sporunun yaygınlaştırılması, tanıtılması, bir kitle sporu haline getirilmesi amacıyla Kasım 1995’de Türkiye Badminton adı altında ilk bülten yayınlanmıştır. Kasım 1997’de ise badminton yayıncılığı büyük bir atılım yaparak baskı kalitesi yüksek Tüytop Magazin Dergisi’ne kavuşmuştur. 1999 yılında bu yayınlara Badminton Aktüel, Tüytop Ekspres, BHD Bülten katılmıştır. Badminton için büyük bir atılım yılı olan 1999 yılında Türkiye’de Badminton Hakemleri Derneği kurulmuş olup aynı yıl gerçekleşen büyük deprem felaketi ile kapanmıştır.


  [​IMG]


  Oyun Kuralları

  Oyun Sahası
  Badminton, açık havanın olumsuz etkilerini önlemek amacıyla genellikle kapalı alanlarda oynanır. Kort 13.40 m uzunluğundadır. Genişlik teklerde 5.18m, çiftlerde ise 6,10m’dir.Teklerde servis atış alanı çiftlerdekinden daha uzundur ve arka dip çizgiye kadar gider. Sahayı iki eşit parçaya ayıran filenin yüksekliği 155cm dir. Ağ gözenekleri 1.5 - 1.7cm kadardır.Ağı geren direkler oyun alanı içine dış sinir çizgilerinin üzerine dikilmelidir. Oyun alanı çizgileri beyaz, sarı renklerle belirgin olarak çizilmelidir. Kalınlığı 4cm olan bu çizgiler oyun alanının içinde sayılır. Uluslar arası müsabakalarda salonun korta olan tavan yüksekliği en az 7.8.m-9 m olmalıdır. Badminton alanının yan çizgilerinin duvara uzaklığı en az 90 cm, bitiş çizgilerinin uzaklığı ise en az 150 cm olmalıdır.

  File
  File koyu renkli ip yada plastik malzemeden yapılmış olup, file karesinin ölçüleri en az 1.5 cm en çok 2 cm olmalıdır. File direkten direğe iyice gerilmeli ve oyun alanı ortasında yüksekliği 1.524m direklerde ise 1.55m olmalıdır. Filenin eni, 76 cm olup her iki oyun sahası yönünde kalınlığı 3.75cm (toplam 7.5cm)olan beyaz bir bant ile üst kısım dan sarılıdır. Bu kısmın içinde metal tel veya iple file üst kısmından eşit yükseklikteki her iki direğe bağlanır.
  Direkler
  Çiftler oyunu alanı yan çizgileri üzerinde yerleştirilen file direklerinin yerden yüksekliği 1.55m olmalıdır. Direkler taşınabilir yada sabit olabilir. Çiftler oyun alanı yan çizgileri üzerine yerleştirilemeyen direkler için, yan çizgilere 4 cm genişliğinde bir bant fileye dikey olacak bir şekilde konularak oyun alanı genişliği tespit edilebilir.TÜY TOPTüy top, tüy ve top olmak üzere iki kısımdan meydana gelir. Tüyler kaz yada ördek tüyünden toplam 14-16 adet olarak belirlenmiştir.(müsabaka topu) Bunun yani sıra antrenmanlarda kullanılan tüy kısmi sentetik maddelerden yapılmış olan toplarda mevcuttur. Tüylerin uç kısımlarında top üst kısmına olan uzaklıkları 6.4 cm ile 7.0 cm olmalıdır. Tüylerin top kısmına monte edildiği üst kısmın çapı 5.4 ile 6.4cm dir.Tüyler pamuk ipliği ile sıkıca birbirine tutturulmalıdır. Top kısmı ise çapı 2.5 cm den 2.8 cm e kadar olan mantardan oluşur. Mantar alt kısmından yuvarlaştırılmış, ince beyaz deri ya da benzer özelliklere sahip bir metaryal ile kaplanmıştır. Anlatılan özelliklere sahip tüy top müsabaka topu olarak kabul edilmektedir.

  Raket
  Raketin vuruş alanı oval olmalıdır. Bu alan raket çerçevesine bağlanmış, naylon yada bağırsaktan yapılı tellerden oluşur. Bu tellerin meydana getirdiği kareler özellikle orta kısımda birbirlerine eşit olmalıdır. Raket uzunluğu 68 cm fazla olamaz. Aynı şekilde raket başı vuruş alanı genişliğinde 23cm den fazla olamaz. Raket başı toplam uzunluğu 29cm fazla olamaz. Bu ölçüler bayan ve çocuklar için farklıdır. Raket başı ,vuruş alanı (çerçeve hariç)28cm dir. Raketin ağırlığı 200gr civarındadır. Raketlerin örgüsünde kullanılan misinanın kalınlığı 0.66-0.80mm arasındadır.

  Kura Atışı (Yazı - Tura)
  Önce taraflar arasında kura atışı yapılır ve kazanan taraf servis kullanma ve oyuna istediği yarı alandan başlama önceliğine sahip olur.
  Puanlama (Sayı Alma)
  1-Set skorunun 14-14 olduğu durumlarda ( tek bayanlarda 10-10 ) ilk önce 14 sayısına ( tek bayanlarda 10 )n ulaşan taraf seti "uzatma" yada "uzatmama" hakkına sahip olacaktır.
  2-Bu uzatma hakkı ancak yukarıda belirtilen sayıya erişildiği an ve bir sonra ki servis atışı yapılmadan önce kullanılabilir.Uzatmalar aşağıdaki şekillerde gerçekleştirilir.
  A) Durum 14-14 iken uzatmaya gidildiğinde üç sayı.
  B) Durum 10-10 iken uzatmaya gidildiğinde üç sayı.
  Taraflar en çok üç set oynayacaklardır. Yalnızca servis kullanan taraf sayı alabilir.Tek erkekler ve çiftler karşılaşmalarında 15 sayısına ulaşan taraf seti kazanır. Tek bayanlar karşılaşmalarında 11 sayısına ilk ulaşan taraf seti kazanır.

  Çiftler Oyunu
  Her setin başında ve servis el değiştirdiği zaman servis sahasının sağ bölgesinden atılmalıdır. Sadece karşılayan oyuncu servisi karşılamalıdır, eğer servisi karşılayanın eşi topu karşılarsa veya servis eşine çarparsa, servis atan taraf bir sayı alır. Atılan servise karşılık verildikten sonra servis atan taraftan herhangi bir oyuncu topa vurabilir ve ondan sonra ise karşılayan taraftan herhangi bir oyuncu topa vurabilir ve böylece top oyun dışı oluncaya kadar devam eder. Atılan servise, karşılık verildikten sonra oyuncular topa kendi sahalarının herhangi bir yerinden vurabilir. Eğer servisi karşılayan taraf hata yaparsa veya tüy top karşılayanının sahasına düşerse servis atan taraf bir sayı alır ve bu oyuncu tekrar servis atar. Eğer servis atan taraf hata yaparsa veya tüy top kendi sahasına düşerse bu oyuncu servis atma hakkını kaybeder ve kimse sayı alamaz. Setin başlangıcında servis atan oyuncu,kendi tarafı o sette hiç sayı almadıysa veya çift sayı aldıysa, sahanın sağ servis bölgesinden servis atmalı ve karşılamalıdır, bunun tam tersi durumunda ise sol servis bölgesinden bu atışları yapmalı ve karşılamalıdır. Eşlere bunun tam tersi uygulanır. Hiçbir oyuncu sırası gelmeden servis atamaz, sırası gelmeden servis karşılayamaz veya aynı oyunda iki kere üst üste iki servis karşılayamaz. Seti kazanan taraftan herhangi bir oyuncu bir sonraki oyunda ilk servisi atabilir ve kaybeden taraftan herhangi bir oyuncu ilk olarak servisi karşılayabilir.
  Tekler Oyunu
  Tekler oyununda sahanın iki yanında birer oyuncu ulunur; yanı sadece iki kişi ile oynanır. Oyun servis atış kurallarına göre genellikle sahanın sağ servis bölgesinden başlar. Sol servis atışları, tekler oyununda eğer skor çift sayı ise (yani,0-2-4 gibi) servis atışları sağ servis bölgesinden, eğer skor tek sayılarda ise (yani 1-3-5 gibi) sol servis bölgesinden yapılır. Eğer servisi karşılayan hata/faul yaparsa veya servisi karşılayanın sahasına düştüğü için oyun durursa,servis atan taraf bir sayı kazanır. Bundan sonra servis atan taraf diğer servis bölgesinden tekrar servis atar. Eğer servis atan hata yaparsa veya tüy top onun tarafına düşerse servis atan oyuncu servis atma hakkını kaybeder, karşılayan oyuncu servis atan taraf olur, ancak kimse sayı alamaz.
  11 Veya 15 Dışındaki Setler
  Önceden planlanması kaydıyla 21 sayılık tek setten oluşan karşılaşmalar oynatmak mumkundur. Bu durumda; Set skorunun 20-20 olduğu durumlarda ilk önce 20 sayısına ulaşan taraf şu iki şıktan birini seçer. Seti uzatmamak yani seti 21 sayıda bitirmek, seti 3 sayı uzatıp 23 sayıda bitirmek.
 2. HTKO

  HTKO Member

  Cevap: Badminton Nedir ? Nasıl Oynanır ? Kuralları Nelerdir ?

  Bizim beden eğitimi hocası oynatırdı bize. Aslında zevkli hele kızlarla oynamak :D
 3. JrSmoke

  JrSmoke New Member Kalemi Kırıldı!

  Cevap: Badminton Nedir ? Nasıl Oynanır ? Kuralları Nelerdir ?

  kücükkene oynar idim hö
 4. izafiyet

  izafiyet New Member

  Cevap: Badminton Nedir ? Nasıl Oynanır ? Kuralları Nelerdir ?

  Okulda cok oynarız

  güzel bi spor
  Son düzenleme: 4 Eylül 2009
 5. EphiNoiA

  EphiNoiA New Member Kalemi Kırıldı!

  Cevap: Badminton Nedir ? Nasıl Oynanır ? Kuralları Nelerdir ?

  3 Sene Önce Beden Hocamızın ZorLa Oynattığı En Nefret Duyduğum Spor Dalı :D
 6. WhiteChris

  WhiteChris New Member Kalemi Kırıldı!

  Cevap: Badminton Nedir ? Nasıl Oynanır ? Kuralları Nelerdir ?

  bence oyun gayet zevkli arkadaşlar hö
 7. chees

  chees O bir Deve Yolunda

  Cevap: Badminton Nedir ? Nasıl Oynanır ? Kuralları Nelerdir ?

  GüzeL 1 spoPor daLı müpdelası oLursan iLerde sıKmaya başLar fakat az ve öz oYnarsan sıkıLmadan devam edersin :)