1. İyi bayramlar!

TCK 20. Madde ile 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre Ko-Cüce Server Tanıtım forumumuzdaki mesajlardan dolayı doğacak tüm sorumluluk mesajı yazan üyeye aittir. Tüm hukuksal şikayetler için buradan bizimle iletişime geçmeniz halinde en geç 1 hafta içinde gerekli işlem yapılıp tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

TÜFAD'dan yerli antrenör uyarısı..

Konusu 'Trabzonspor' forumundadır ve BeYCoasT tarafından 12 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. BeYCoasT

  BeYCoasT Justice For aLL

  Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği yerli antrenörlere sahip çıkarken, kulüpleri uyararak, "Yerli antrenörlere zaman verin, onları ilk fırsatta harcamayın" dedi..

  TÜFAD Genel Başkanı İsmail Dilber yaptığı açıklamada, Spor Toto Süper Lig'de şu anda sadece 2 yabancı teknik direktörün görev yaptığını hatırlatarak, bu durumun Türk antrenörlüğü adına çok önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

  Türk futbolunda söz sahibi olan takımların yerli antrenörler konusuna daha dikkatli yaklaşmaları gerektiğini belirten Dilber, ''Fenebahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor gibi kulüplerin yerli antrenörlere karşı hassas olmasını diliyoruz. Son olarak Galatasaray'da Hagi'den boşalan teknik direktörlük koltuğuna Bülent Ünder getirildi. Beşiktaş'ı ise futbolculuğu döneminde çok önemli başarılara imza atan Tayfur Havutçu çalıştırmaya başladı. Bu arkadaşlarımızın, görevlerine uzun süre devam etmelerini istiyoruz. İstikrar için bu gerekli'' diye konuştu.

  Kulüplerin Türk antrenörlere, yabancı meslektaşları kadar sabır göstermediklerini kaydeden Dilber, ''Bu durum elbette ülke futboluna zarar veriyor. Ülke olarak büyük emeklerle yetiştirdiğimiz yerli antrenörlerimizi maalesef hemen harcayabiliyoruz. Türk antrenörler, yeteri kadar sabır ve değer verildiği zaman neler başabilir, neler... Ertuğrul Sağlam, Şenol Güneş, Tolunay Kafkas bunu doğruluyor. Kulüplerimiz tarafından yabancı antrenörlere verilen değerin yerli antrenörlere oranla daha fazla olmasını kabullenemiyorum'' ifadelerini kullandı.

  Ligde bu sezon şampiyonluk yarışında yer alan takımların başında yerli antrenörlerin olduğunun da altını çizen Dilber, şöyle devam etti:
  ''Türk antrenörlüğü her zaman iyi olmuştur. Federasyonun özerk olması, kulüplerin mali yapısının düzelmesi ve ülke futbolununa yön veren yöneticilerin bilinçlenmesi, Türk antrenörlere hak ettiği değerin verilmesini sağladı. Yetiştirdiğimiz antrenörlerimizin Türk futbolunda ilerleyen yıllarda daha fazla söz sahibi olacağını düşünüyorum.''

  -''YABANCI ANTRENÖRLER İÇİN GERÇEKTEN ÇOK FARKLI BİR ÜLKEYİZ''-
  TÜFAD Genel Başkanı Dilber, Spor Toto Süper Lig'e son yıllarda Vicente Del Bosque, Bernd Schuster, Frank Rijkaard gibi dünyaca ünlü bir çok teknik direktörün geldiğini ve önemli bir başarı kazanamadan gönderildiklerini anımsattı.

  Türkiye'nin yabancı antrenörler için çok ''farklı'' bir ülke olduğunu ifade eden Dilber, sözlerini şöyle tamamladı:
  ''Bir çok antrenör kendi ülkesinin dışında çeşitli liglerde mesleğini yapabiliyor. Türkiye'de ise durum farklı; yabancı antrenör için zor bir ülkeyiz. Bazen ligimize gelen üst düzey yabancı antrenörlerin 'insan' olduğunu unutabiliyoruz. Türkiye'ye gelen bu isimler başka Avrupa liglerinde de başarılı olamayabiliyor. Onları gözümüzde çok fazla büyüttüğümüz için en küçük hatalarında eleştiriyor ve yıpratıyoruz. Ülke olarak futbolumuzu, 'beğenmemezlik' üzerine kurmuşuz. Bu bakış açımızın değişmesiyle birlikte yerli ve yabancı teknik direktörlerin daha verimli olacaklarını düşünüyorum.''


  11 nisan 2011